Ograniczenia dla pojazdów na moście w Kłopotowie – konflikt administracyjny na linii starosta-wójt

Podczas wtorkowego zgromadzenia Rady Powiatu Kołobrzeskiego, dyskutowano na temat zmniejszenia dozwolonej ładowności dla pojazdów korzystających z mostu na Parsęcie w miejscowości Kłopotowo (na terenie gminy Dygowo). Zwróciła się do nas czytelniczka z prośbą o wyjaśnienie, kiedy ten limit zostanie usunięty. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii dokładniej.

Do tej pory, most w Kłopotowie miał nałożony limit ciężaru pojazdów do 5 ton. Wyjątkiem były autobusy, które nie podlegały temu ograniczeniu. Most jest kluczowym punktem komunikacyjnym między Wrzosowem a Kłopotowem i jego użytkowanie dotyczy wielu mieszkańców. Z tego powodu, wprowadzenie restrykcji może być dla nich uciążliwe. Jednak od 1 stycznia, mostem będą mogły przemieszczać się jedynie pojazdy o masie do 2,5 tony, z wyłączeniem autobusów. Dodatkowo, Zarząd Dróg Powiatowych planuje umieszczenie tam szlabanów ograniczających szerokość przejazdu. Jak wyjaśnia Tomasz Tamborski, Starosta Powiatu Kołobrzeskiego, wprowadzenie tych ograniczeń jest konsekwencją przekraczania dozwolonej ładowności przez ciężarówki, co przyczyniło się do pogorszenia stanu mostu.

W trakcie dzisiejszej płatnej audycji radiowej „Wokół Powiatu”, Starosta Tamborski wyraził swoje zirytowanie pismem wysłanym do wójta gminy, Grzegorza Starczyka, w którym ten twierdzi, że nie jest świadomy sytuacji związanej z mostem. – Od wielu lat apelowałem do pana wójta o wykorzystanie dostępnych funduszy na remont tego mostu. Przez ten sam okres czasu przestrzegałem, że sytuacja może prowadzić do zamknięcia mostu. Mieliśmy okazję skorzystać z różnych programów dofinansowania, które pokrywałyby nawet do 98% kosztów remontu – wystarczyło dodać jedynie 2%. Niemniej jednak, w tej sytuacji pan wójt wolał inwestować w budowę dróg polnych, które zdaniem niego miały większe priorytety. Dlatego teraz jego zdziwienie jest dla mnie zaskakujące – komentuje Tamborski i dodaje, że wcześniej informował o konieczności zamknięcia mostu.