Planowane ekrany dźwiękochłonne na nowym odcinku drogi krajowej nr 11 – wszystko zależy od wyników badań natężenia hałasu

Poziom hałasu na nowo budowanym odcinku dojazdowym do Kołobrzegu, który jest częścią drogi krajowej nr 11, zadecyduje o ewentualnym montażu ekranów akustycznych. Lokalne władze są zwolennikami takiego rozwiązania i czekają na rezultaty badań, by podjąć odpowiednie kroki.

Jest to proponowany odcinek trasy krajowej numer 11, który ma funkcjonować jako połączenie drogi S6 z obwodnicą Kołobrzegu. W obrębie segmentu o długości kilkuset metrów planowane są bariery mające na celu ochronę mieszkańców wokół drogi przed hałasem. Zarząd Dzielnicy „Rzemieślnicza” napisał list do magistratu w Kołobrzegu zwracając uwagę na fakt, że projektowane ekrany akustyczne nie obejmują obszaru naprzeciwko istniejącej galerii handlowej, gdzie obecnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe.

W związku z powyższym, przedstawiciele lokalnego samorządu zaangażowali się w dyskusję z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy magistratu w Kołobrzegu, informuje o tym problemie.

Zgodnie z jego słowami, planowany odcinek drogi będzie obsługiwany przez intensywny ruch samochodowy, co wiąże się z wysokim poziomem hałasu. Jednakże, jak mówi Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, obecny projekt nie przewiduje możliwości dodania kolejnych ekranów dźwiękochłonnych. Wskazał jednak, że po ukończeniu budowy drogi zostaną przeprowadzone badania natężenia hałasu, które mogą skutkować decyzją o montażu dodatkowych barier akustycznych.