Ceremonia świętowania 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej – mieszanka uroczystości i pikniku rodzin

W miejscowości, na ulicy nazwanej od Armii Krajowej, miały miejsce uroczystości związane z obchodami święta 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. W ramach tej dywizji działa także kołobrzeski 12 Pułk Logistyczny. Główną część obchodów uświetniły wystąpienia okolicznościowe, podczas których liczni żołnierze oraz pracownicy wojska w cywilu zostali wyróżnieni nagrodami i odznaczeniami.

Jedno z najbardziej emocjonujących wydarzeń, defilada, przyciągnęła uwagę nie tylko militarystów, ale także znaczącej ilości ciężkiego sprzętu wojskowego z jednostek ze Szczecina i Kołobrzegu. Przybyli obserwatorzy mieli okazję do zapoznania się z różnorodnym sprzętem bojowym, w tym kołowymi transporterami opancerzonymi ROSOMAK, moździerzami RAK, opancerzonymi MRAP, zestawami rakietowymi POPRAD, pojazdami ewakuacji i ratownictwa technicznego HARDUN oraz wyrzutniami rakietowymi WR-40 LANGUSTA.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, na Skwerze Pionierów przyszedł czas na piknik. Przewidziano dla uczestników szereg atrakcji, między innymi mobilną strzelnicę i pokazy rekonstrukcyjne. Uczestnicy mogli też bliżej przyjrzeć się prezentowanemu sprzętowi wojskowemu. Nie brakowało także tradycyjnej grochówki wojskowej, która przyciągnęła tłumy chętnych. Piknik trwał do godziny 16:00.

Przykre wydarzenia również zaznaczyły swoje piętno na obchodach. Ze względu na tragiczną śmierć żołnierza przy granicy, organizatorzy zdecydowali zrezygnować z planowanych wcześniej występów artystycznych, aby w ten sposób upamiętnić poległego.