Dzisiejszy dzień to Barbórka, tradycyjne uroczystości ku czci górników. Warto jednak podkreślić, że choć wiele osób kojarzy to święto głównie z południem Polski, jest ono obchodzone również w naszym rejonie.
Kołobrzeg jest miejscem, gdzie od lat siedemdziesiątych prowadzona jest działalność górnicza. Znajduje się tam kopalnia borowiny, skąd wydobywa się tzw. „czarne złoto”. Jest ono nieocenione przede wszystkim dla sektora leczniczego i sanatoryjnego. Edward Sak, osoba odpowiedzialna za ruch Zakładu Górniczego w Uzdrowisku Kołobrzeg, zauważa, że nie wszyscy są świadomi istnienia tej kopalni na Pomorzu Zachodnim.
– Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że działalność górnicza ma miejsce również na nadmorskim pasie Polski, takim jak Kołobrzeg. Dla większości ludzi zakłady górnicze kojarzą się z miejscami wydobycia węgla kamiennego i brunatnego, a także siarki czy miedzi, które znajdują się na południu kraju. Tymczasem na północy Polski, zakłady górnicze trudnią się eksploatacją surowców naturalnych wykorzystywanych w procesach leczniczych. – podkreśla Sak.